bw-logo

İnvertör Frenleme Dirençleri

İnvertör Frenleme Dirençleri

KULLANIM AMACI
Sürücüler (hız kontrol cihazları ) ile kontrol edilen AC ve DC elektrik motorlarının kısa sürede durmasını, hızının düşürülmesini ya da kontrol edilmesini sağlamak için “invertör frenleme dirençleri” kullanılır. Enerjisi kesilen motor durması istense de, o anda sahip olduğu kinetik enerji sayesinde bir süre daha dönmeye devam eder. Rotor dönmeye devam ettiği için motor, bir jeneratör gibi çalışıp sürücüyü geri besler. Bu regeneratif çalışma evresinin kısa tutulması ve ters yönde üretilen bu enerjinin ısıya dönüştürülmesi için, invertör bu enerjiyi DC’ ye çevirip, “frenleme Direnci” terminallerine bağlı olan, uygun güç ve ohmajdaki frenleme direncine aktarır.

Nötr Topraklama Direncinde bulunan Akım Trafosu sayesinde arızanın röleler vasıtasıyla algılanması ve arıza süresinin tanımlanması. Arıza akımının kesilmesiyle oluşacak kısa süreli aşırı gerilimlerin sınırlandırılması.

    ÖRNEKLER
    Alüminyum Kasa 500 W 70 Ohm frenleme direnci - BRA-02050-70 Kutulu tip 2KW 22 Ohm frenleme direnci - BRK-1U2K0-22


KULLANILDIĞI UYGULAMALAR
İnvertör Frenleme Dirençleri sürücülü motor uygulamalarının çoğunda kullanılır. Asansörlerde, Vinçlerde, bir çok sektörde kullanılan makine, pres gibi uygulamalarda, bazı otomatik kapı uygulamalarında, konveyör, yük arabaları ve yürüyen merdiven uygulamalarında, kablo, tel ve bazı tekstil fabrikalarının makaralama sistemlerinde, maden ocaklarında; karıştırma, taş kırma ve tambur uygulamalarında, bazı hibrit otomobillerde ve rüzgar türbinlerinde genel olarak frenleme direnci kullanılır.
DİRENCİN GÜÇ VE OHMAJ DEĞERİNİN TESPİTİ
Frenleme direncinin ohmajı, kullanılan sürücüye göre farklılık gösterir. Bu değeri sürücü üreticisi tespit edebilir. Sürücü kullanma kılavuzlarında bu değer verilir. Eğer bu değer Rmin ve Rmax şeklinde verilirse, ohmajı Rmin değerine yakın ve Rmin değerinden küçük olmayacak şekilde seçilmelidir. Rmax değerine yaklaştıkça frenleme süresi uzar. Direncin gücünün tespiti, sürücünün bağlı olduğu motorun kullanıldığı uygulamaya göre yapılır. Burada bu tespit özel mühendislik hesapları kullanılarak yapılabileceği gibi, pratik olarak sık kullanılan uygulamalar için firmamızın tecrübesine dayanarak tespit edilen oranlarla da yapılabilir. Mesela bazı durumlarda direnç gücü motor gücüne eşit seçilebileceği gibi, motor gücünün 10 da 1i kadar dahi seçilebilmektedir.

Ürün Teklifi

Ürünlerimizi Görmek İçin